Japonya’da koronavirüs aşısının yan etki gösterdiği kişi sayısı yükseldi

Japonya’da, 30’lu yaşlarındaki bir bayan sıhhat çalışanının daha Pfizer-BioNTech aşısı uygulandıktan sonra alerjik tepki gösterdiği açıklandı. Dün aşılandıktan yaklaşık 5 dakika sonra öksürmeye başladığı belirtilen şahsın, teneffüs zahmeti ve boğaz şişliği üzere belirtiler gösterdiği kaydedildi. İlaç tedavisinin akabinde durumu olağana dönen sıhhat işçisinin önlem maksadıyla nezaret altına alındığı bildirildi. Besin ve hayvanlara yönelik alerji geçmişi bulunduğu öğrenilen şahsın semptomları, Japonya’da aşı akabinde görülen 3’üncü anafilaksi hadisesi olarak kayıtlara geçti.

Apansız gelişen ve vefata neden olabilen önemli bir alerjik tepki olarak bilinen Anafilaksi genel olarak kızarıklık, kaşıntı, boğaz şişmesi ve kan basıncının düşmesi üzere semptomlarla kendini gösteriyor. Anafilaksinin yaygın nedenleri ortasında ise böcek ısırmaları, besinler ve ilaçlar yer alıyor.
ABD’li ilaç devi Pfizer Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanım onayı için Japonya hükümetine müracaatta bulunan birinci firma olmuş, geçtiğimiz ay ise İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca, Oxford Üniversitesi işbirliği ile geliştirdiği Covid-19 aşısına yeşil ışık yakılması için resmi müracaat sürecini başlatmıştı. Cuma günü de ABD merkezli Moderna Japonya’da aşı kullanım onayı arayan üçüncü ilaç şirketi olmuştu. Ülkenin sıhhat bakanlığı şimdiye tek sırf Pfizer-BioNTech aşısına vize vermişti.

İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir